Y
M
D
D
EXSTENS VÁŠ ÚSPECH V ZMENE POSTAVY ™
ZMEŇ SVOJU POSTAVU!
NECHAJ SI VYPRACOVAŤ PROGRAM NA MIERU
...S NAŠOU ONLINE PODPOROU!
MENU
PREČO      O NÁS      PONUKA
    prihlásenie I registrácia

Tuky alebo lipidy

( stále je to jedno a to isté ;-) )

Triglyceridy sú organické chemické zlúčeniny vo forme esteru zložené z molekúl glycerolu, ktoré viažu tri mastné kyseliny do reťazcov prostredníctvom esterových väzieb. Tuky a rastlinné oleje sa skladajú z triglyceridov. Niektoré tuky, tzv. fosfolipidy a cholesterol, sú obsiahnuté v bunke, a uložené vo forme triglyceridov v tukovom tkanive (kvapôčky tuku) - pre telo vlastné energetické rezervy.

Chemická štruktúra:

Chemický vzorec triglyceridov je: RCOO-CH 2 CH (-OOCR ') CH 2-OOCR ", kde R, R' a R" sú dlhé reťazce, ktoré pochádzajú z troch mastných kyselín RCOOH, R'COOH a R 'COOH. Tie môžu byť identické alebo rozdielne.

Reťazce môžu mať rôzne dĺžky. Najčastejšia sú zo 16, 18 alebo 20 atómov uhlíka. Prírodné mastné kyseliny v rastlinách a zvieratách zvyčajne majú párny počet atómov uhlíka v reťazci, a to kvôli spôsobu, akým sa syntetizoval z acetyl-CoA.
Väčšina prírodných tukov obsahuje zložitú zmes rôznych triglyceridov, čo znamená, že sa rozpustia pri rôznych teplotách. Kakaové maslo osobitne, pretože sa skladá z niekoľkých rôznych triacylglycerolov. Jeden z nich obsahuje palmitové, oleinsyrové a stearové kyseliny. Kakaové maslo, ktoré sa nachádza v čokoláde, má relatívne úzke rozmedzie tavenia.

molekuly_triglycerid

Triglyceridy - chemické zlúčeniny z troch molekúl mastných kyselín

Tuky

Sú všeobecne definované ako akokoľvek tuk-rozpustné (lipofilné), prirodzene sa vyskytujúce molekuly, ako sú tuky, oleje, vosky, cholesteroly, steroly, v tuku rozpustné vitamíny (napríklad vitamíny A, D, E a K), monoglyceridy, diglyceridovy, fosfolipidy a ďalšie.

Medzi hlavné biologické funkcie lipidov patrí uchovávanie energie, vo forme stavebných komponentov bunkových membrán. Abnormálne fyziologické hladiny niektorých lipidov sa vyskytujú v patogenéze rôznych ľudských ochorení, vrátane hypercholesterolémie, cukrovky a srdcových chorôb.

Aj keď sa termín tuky niekedy používa ako synonymum pre tuky, tuky sú podskupiny lipidov nazývané triglyceridy. Lipidy obsahujú tiež molekuly, ako sú mastné kyseliny a ich deriváty (vrátane tri-, di- a monoglyceridov a fosfolipidov), rovnako ako ostatné sterol-obsahujúce metabolity.

Lipidy sú rozmanité skupiny zlúčenín, ktoré majú mnoho kľúčových biologických funkcií, ako sú štrukturálne súčasti bunkovej membrány, zdroje energie, skladovanie a medziprodukty v signálnych dráhach.
Lipidy môžno definovať ako hydrofóbne alebo amfifilické malé molekuly, ktoré pochádzajú výlučne alebo čiastočne z dvoch odlišných typov biochemických podjednotiek alebo "stavebných blokov": ketoacylových a izoprénových skupín.

Lipidy môžu byť rozdelené do kategórií:

Nasýtené tuky


Nasýtený tuk je tuk, ktorý sa skladá z triglyceridov obsahujúcich iba nasýtené mastné kyseliny, radikálmi. Existuje niekoľko druhov prirodzene sa vyskytujúcich nasýtených mastných kyselín, ktoré sa líšia počtom atómov uhlíka, od 3 až do 35.

Nasýtené mastné kyseliny nemajú dvojitú väzbu medzi atómami uhlíka v reťazci mastných kyselín a sú teda plne nasýtené vodíkovými atómami.

Tuky, v ktorých sa prirodzene vyskytujú v živej hmote sú v nej obsiahnuté v rôznom pomere nasýtených a nenasýtených tukov. Ako príklad potravín s vysokým obsahom nasýtených tukov sú: mliečne výrobky (najmä smotana a syr, ale aj maslo), živočíšne tuky, ako je loj, masť a mastné mäso, kokosový olej, olej z palmových jadier, čokoláda, a niektoré upravené potraviny.

Sérum nasýtených mastných kyselín je vo všeobecnosti vyššie u fajčiarov, konzumentov alkoholu a obéznych ľudí.

Nenasýtené tuky

Nenasýtený tuk je tuk alebo mastná kyselina, v ktorej sa nachádza jedna alebo viac dvojakých väzieb v reťazci mastných kyselín. Tuková molekula je mononenasýtená, ak obsahuje jednu dvojitú väzbu, a polynenasýtená ak obsahuje viac ako jednu dvojitú väzbu. Vodíkové atómy sú eliminované, čo znamená, že nasýtené tuky sú "nasýtené" s atómami vodíka. V bunkovom metabolizme vodíkovouhlíkové väzby sú rozčlenené - alebo oxidujú - na výrobu energie, teda molekuly nenasýtených tukov obsahujú o niečo menej energie (tj. menej kalórií) ako porovnateľnej veľkosti nasýtené tuky.

Inzulínová rezistencia

Inzulínová rezistencia vo svalových bunkách znižuje vstup glukózy - (a následne uloženie glukózy vo forme glykogénu). Zvýšené hladiny krvných mastných kyselín (spojené s inzulínovou rezistenciou a diabetes mellitus typu 2), znížené svalové vstrebávanie glukózy a zvýšená pečeňová produkcia glukózy - všetko prispieva k zvýšeniu hladiny glukózy v krvi. Vysoké plazmatické hladiny glukózy a inzulínu v dôsledku inzulínovej rezistencie sú považované za pôvod metabolického syndrómu a diabetu 2. typu, vrátane jeho komplikácií.

Mastné kyseliny

Mastné kyseliny - všeobecný výraz pre mastné kyseliny, ich konjugáty a deriváty, majú rozmanité skupiny molekúl syntetizovaných podľa reťazca - z acetyl-CoA primérov s malonyl-CoA alebo methylmalonyl-CoA skupín v procese zvanom syntéza mastných kyselín. Mastné kyseliny sú tvorené z uhľovodíkových reťazcov, končia s karboxylovou skupinou - ktorá je nerozpustná vo vode. Štruktúra mastných kyselín je jednou z najzákladnejších kategórií biologických lipidov, a je bežne používaná ako stavebný kameň viac štruktúrovaných zložitých lipidov. Uhlíkové reťazce, zvyčajne dlhé štyri až 24 uhlíkov, môžu byť nasýtené alebo nenasýtené a môžu byť pripojené k funkčnej skupine obsahujúcej kyslík, halogény, dusík a síru.

Významnými kategóriami mastných kyselín sú mastné estery a mastné amidy.
Mastné estery obsahujú dôležité biochemické medziprodukty.
Mastné amidy obsahujú N-acyl etanolamíny.


KLIENTI

Rado Slamka

nabratie solídnych 14 kilo svalov v priebehu 5 mesiacov

Rado Slamka

začíname online " Dobrý deň, Laco Kindernay online tréner pri telefóne, ... pán Slamka ? ... Á DOBRÝ DEŇ ! - ÁNO ? ... no áno :) , dva krát som Vám písal, že som poslal vypracovaný program, dva krát nejak neprišla odpoveď, preto ...

CELÝ ČLÁNOK

Premeny postavy - Tomáš Kohút, mínus 21 kg

Premeny postavy -  Tomáš Kohút, mínus 21 kg

Príliš chváliť nebudem, chcem aby Tomáš vydržal a dotiahol to čo najďalej. Pravdou je, ľudí ako je Tomáš uznávam... nemal problém s tým, že v jeho okolí nie je žiadne fitko, makal s tým, čo mal, makal v zime von, snažil sa sprav...

CELÝ ČLÁNOK

Online výsledky - Marcel Moroz, Poprad

... 20 kg tuku nechal v gyme

Online výsledky  - Marcel Moroz, Poprad

...Začal by som asi tým, že nie som prvý a ani posledný kto sa potrápil určité obdobie so svojou nadváhou. Chem tým povedať, že človek ak má motiváciu v ktorom je zarátaný menší cieľ, zároveň podporu niektorých ľudí okolo seb...

CELÝ ČLÁNOK

VIAC PREMIEN
s písomným súhlasom osôb prezentovaných na dymdexstens.com


TRÉNING     CVIKY     VÝŽIVA     RECEPTY     TABUĽKA NUTRIČNÝCH HODNôT     DOPLNKY VÝŽIVY     ŽIVOTNÝ ŠTÝL     STARÁ ŠKOLA     ANATÓMIAPARTNERI:
BBCENTER.SK
BBCENTER.SK


×
Y
M
D
D
EXSTENS VÁŠ ÚSPECH V ZMENE POSTAVY ™

   ČLÁNKY
TRÉNING


VÝŽIVA


SVET FITNES Z HISTÓRIE ANATÓMIA


NUTRIČNÉ TABUĽKY
ONLINE TRÉNER
PRIHLÁSIŤ REGISTROVAŤ